Jižní Město na rozcestí

O volbách, tygru, králíku a městě

Mám rád město a lidi v něm. Nechci se dívat na to, jak si "Jižák" rozebírají figurky rozkročené mezi podsvětím a politikou.

Betonová duše „Jižáku“ byla svědkem řady událostí a letošní komunální volby jsou jen další z nich. Část dospělé populace vyrazí, jako obvykle, k volbám, zatímco část druhá, jako obvykle, shledá podobné počínání marným. Tentokrát jde o víc, než jen o setrvání, nebo výměnu stráží na radnici. Letošní parlamentní volby přinesly náznak změny, ale na pražských radnicích a magistrátu vládnou staré pořádky. Při bližším pohledu můžeme spatřit propletenec vlivných zastupitelů, lobistů a podnikatelů porcujících město na kusy. Praha nabízí nejchutnější sousta. Korupce a klientelismus zde dosahuje takových rozměrů, že se dá bez zvláštní námahy vystopovat. Budou nám vládnout pražští šíbři dosud dobře ukrytí v širokém stínu smíchovského starosty Jančíka? Nebo vezmeme svůj osud do vlastních rukou? Protřelí borci od prostřeného stolu neodejdou. Dobře vědí, že to není bez rizika. Ostatně, staré východní přísloví říká: „Kdo jede na tygru, nesmí sesednout.“

Poslední čtyři roky pracovala radnice v čele se starostou Mlejnským na nové tváři města. V roce 2006 mnozí lidé slyšeli na „Vodní svět do tří let“, technicky i finančně náročné zastřešení dálnice, nebo oceňovali závazek transparentního a efektivního hospodaření s majetkem městské části. Nemálo z nás se zvědavostí čekalo, jaká bude podoba moderního města s vybudovanou občanskou vybaveností.

Dnes je vše jasnější. Byly to sny a iluze. Byla to past na voliče. Z dětství si pamatuji na exekuce před starou polorozpadlou králíkárnou. Babička vzala svou oběť za zadní běhy, pohladila ji po hřbetě a když se ušák slastně protáhl, nečekaným úderem ukončila divadlo. Patrně jsem nebyl sám, kdo ji pozoroval při práci. Jak jinak si vysvětlit erupce předvolebních slibů a následné prudké změny kurzu? S voliči je to tak trochu jako s králíky. Nesmí vědět, že jsou hlavním chodem nedělního oběda.

O zastřešení dálnice se brzy přestalo mluvit* a moderní město s vybudovanou občanskou vybaveností dostává zlověstné obrysy. Finanční rezerva (přes 500 milionů korun) vytvořená před minulými volbami prodejem části obecních bytů roztála jako sníh na slunci. Radniční koalice ODS/ČSSD navenek projevovala laskavou tvář rekonstrukcí škol a školek, budováním parku u Chodovské tvrze, nebo sportovní haly. V hlasité samochvále poněkud zaniká fakt, že vynaložené finanční prostředky mizely jako v černé díře. To, že že se například při rekonstrukci školy Mendlova prostavělo 170 milionů není rozhodně vysvětlitelné objemem provedených prací. Podobné předražování je možné sledovat v celé řadě případů…

Ambiciozní projekt aquaparku „Vodní svět“ se po čtyřech letech mění na podstatně skromější „Jedenáctku“. Volební slogan „Vodní svět do tří let“ se stal historií. Tentokrát se v rámci recyklace slibů dozvídáme od radního Jiřího Janečka, že „Za dva roky skáčeme do bazénu.“ (Novinky.cz, 24.6.2010). Fakt, že náklady v plánované výši 320 milionů ponese Jižní Město zůstává poněkud stranou. Skutečně jsme tak bohatá městská část? Peníze sice nemáme, ale každý politik dokáže uvařit sekyrkovou polévku. Vytáhne je tedy nenápadně z naši společné kapsy. Třeba si nikdo nevšimne, že za bazén zaplatíme budoucností a prodejem pozemků, kterých nemá Praha 11 zrovna nadbytek.

Taková činnost je při dodržení platných zákonů legální. Prodeje ve stylu současné radniční koalice ODS/ČSSD nejsou ovšem ničím jiným, než tunelováním. Do pokladny doputuje jen zlomek tržní ceny a cenné pozemky přechází do rukou velkých developerů, případně společností s neprůhlednou majetkovou strukturou. Z logiky věci vyplývá, že máme co dělat buď s neuvěřitelnou nekompetentností, nebo stejně neuvěřitelnou korupcí. Třetí možnost neexistuje.

Následky zdejší politiky cítíme všichni. Přicházíme o stamilionové částky a zároveň ztrácíme možnost utvářet podobu města jako celku. Pozemky, na kterých by rozumný hospodář udržoval zeleň, nebo s rozmyslem vystavěl chybějící prvky občanské vybavenosti skupují „za babku“ od radnice a magistrátu investoři, kteří změní Jižní Město v přízračný comicsový Gotham. Zatím snad bez Batmana. Zaznamenali jste před minulými volbami závazek zahušťování výstavby na Jižním Městě? Zcela jistě nikoliv. Jedná se přitom o nepřijatelné developerské projekty, které zásadním způsobem zkomplikují život obyvatel a přivedou do předimenzovaných administrativních budov tisíce aut a desítky tisíc úředníků. Jsou to naprosto reálné projekty, ať už jde o „Velké Roztyly“, nebo městské centrum „Opatov Vibratio“ zakončené mrakodrapem na Litochlebském náměstí.

Současní zástupci koalice ODS/ČSSD si váš hlas vykládají jako neomezený mandát k rozhodování o podobě městské části, kterou dnes obývá 80 000 lidí. Hnutí pro Prahu 11 nechce jen bezmocně přihlížet devastaci řízené nezodpovědnými místními politiky a hasit holýma rukama požáry, které zapalují. Nevynořili jsme se z neznáma. Pracujeme v rámci několika občanských sdružení, vystupujeme na veřejných zasedáních zastupitelstva a vytrvale se dožadujeme informací, které by měly být stejně veřejné. Zároveň se pokoušíme informovat o všech krocích, které ovlivní život obyvatel. Domníváme se však, že musíme udělat další krok a tím je vstup do komunální politiky. Bez toho bude vynaložená energie sotva odpovídat výsledku. Mnohokrát jsme se přesvědčili o tom, jak málo si radnice dělá z hlasu občanů a občanských sdružení…

Každá politická strana se v komunálních volbách snaží předložit svoji „vizi“, i když ve výsledku jde spíše o sliby, v tom lepším případě o krátkodobé cíle. Bez zpřetrhání korupčních a klientelistických vazeb jsou „vize“ zbytečné a budoucnost nemá ani Jižní Město.

Politika není sprosté slovo, má kořeny v počátcích západní civilizace a týká se života nás všech. Chceme politiku utvářet spolu s Vámi. Není nic, o čem by neměl volič vědět. Možná nám chybí zkušenost s řízením obce, ale nechybí nám energie a znalost místních poměrů. Možná nám chybí zvučná jména na kandidátce, ale nechybí nám odvaha. K tomu, aby naše snažení nebylo marné, chceme požádat o Vaši důvěru, podporu a hlas.

Ať už věci dopadnou jakkoliv, čekají nás změny, které ovlivní život na řadu let. Hnutí pro Prahu 11 bude hrát o lepší osud Jižního Města bez ohledu na výsledek voleb. Jen na vás záleží s jakými kartami. V říjnu je rozdáváte vy.

* několik dní před volbami se zastřešení dálnice stává znovu volebním tahákem místní ODS. Realizace slibu je stejně pravděpodobná, jako cesta občana Jižního Města na planetu Mars.

Zadáno: 2010-10-06 01:07

Dotčená obec: Praha 11

Zobrazeno 2708x

Zadal: Petr Lukeš
E-mail: petluke@seznam.cz
URL:

Odtvítovat Sdílet přes facebook Odeslat e-mailem


HLEDAT